Домашние задания: Иностранные языки
Английский 9 класс

- Jill's a far intelligenter person than my brother.
(хотя, я бы написал "a far more intelligent" и "than my brother is", но ваш вариант тоже на сегодня используется) - Kate was the practicalest of the family.
(опять же, лучше "the most practical") - Greg felt worse yesterday than the day before.
- This wine is the best I've ever tasted.
("the best one I've ever tasted" - было бы правильнее) - Jack was the tallest of the two.
- Jack is the cleverest of the three brothers.
(и тут я бы предпочёл "the most clever") - If you need any further information, please contact our head office.
- The sinking of Titanic is one of the most famous shipwreck stories of all time.
- Please, send the books back without further delay.
(ставить запятую после "please" - это признак пингвиньего английского; "please" в начале просьбы не выделяется запятыми) - The deposits of oil in Russia are by far the richest in the world.
- Could you come a bit earlier tomorrow?
- I like this song better than the previous one.
- Which of these two performances did you enjoy more?
(можно использовать и превосходную степень "most", английский часто живёт "не по правилам") - The fire was put out quicker than we expected.
("quickly" - наречие, "quick" - прилагательное)
Галина Петухова
Спасибо
1 more intelligent 2 most practical 3 worse 4 best 5 tallest 6 cleverest 7 more information 8 the most famous 9 further 10 richest 11 earlier 12 better 13 most 14 quicker (more quickly)
Илья Котов
в (7) требовалось сравнительную форму образовать от "far"
Луиза Акчурина
Простите, поспешил "further" конечно
- 1. more intelligent
- 2. more practical
- 3. worse
- 4. best
- 5. tallest
- 6. most clever
- 7. further
- 8. most famous
- 9. further
- 10. the richest
- 11. earlier
- 12. better
- 13. more
- 14. quicklier
- Надеюсь вам данный ответ помог.
Илья Котов
(2) - вообще не от того прилагательного
Галина Петухова
Спасибо