PAST SIMPLE - PAST PERFECT
1. I… (phone) my son and … (say) that Bob … (see) him in the club.
2. By the time the film …(end), she … (fall asleep).
3. I really … (feel) sick last night because I … (eat) too much raw fish
4. When Richard … arrive) at the station he … (find) that his wife just …
(leave).
5. First, he … (make) a toast, then he … (sit down) and … (drink) a white
coffee.
6. Kate … (walk) home because she … (miss) the last bus.
7. By the time we … (get) to Brazil, we already … ~ (spend) all our money.
8. I … (decide) to become a fireman by the time I … (be) eight.
9. She … (sign) the contract before we … (come).
10.
Simon … (be) very glad to see that his brother … (do) the homework.
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите пожалуйста с английским языком.
Хз вот перевод
PAST SIMPLE - PAST PERFECT 1. Я... (телефон) мой сын и ... (скажи), что Боб... (см.) его в клубе. 2. К тому времени, когда фильм ...(конец), она... (засыпает). 3. Я действительно... (чувствую) больным прошлой ночью, потому что я... (есть) слишком много сырой рыбы 4. Когда Ричард... прибывает) на станцию, он... (находит), что его жена просто... (уходит). 5. Сначала он... (приготовит) тост, затем он... (садится) и ... (напит) белый кофе. 6. Кейт... (идет) домой, потому что она... (скучает) по последнему автобусу. 7. К тому времени, когда мы ... (приедем) в Бразилию, мы уже ... ~ (поттратим) все наши деньги. 8. Я... (почусь) стать пожарным к тому времени, когда я ... (буду) восемью. 9. Она... (подпишите) контракт до того, как мы... (придем). 10. Саймон... (быть) очень рад видеть, что его брат... (делать) домашнее задание.
I phoned my son and said that Bob had seen him in the club.
By the time the film ended, she had fallen asleep.
I really felt sick last night because I had eaten too much raw fish.
When Richard arrived at the station, he found that his wife just had left.
First, he made a toast, then he sat down and drank a white coffee.
Kate walked home because she had missed the last bus.
By the time we got to Brazil, we had already spent all our money.
I had decided to become a fireman by the time I was eight.
She had signed the contract before we came.
Simon was very glad to see that his brother had done the homework.
Если что-то не понятно спрашивай
Андрей Рыжков
Спасибо большое всё понятно.