Лингвистика

помогите с написанием сочинения на рум. языке " Citi oameni , atitea caractere" 9-10 предложениий

Cîţi oameni- atît şi caractere. Însemnează- cîţi oameni- atît şi gînduri. Cum a zis Terenţiu.
Vreu să explic acestă prin o parabolă.
Parabola:
Într-o zi un agricultor cu fiul său şi măgar a mers la oraş mare. Omul a fost călare pe un măgar, şi l-au dus pe băiat la frânghie. De îndată ce acestea trec peste zidurile oraşului, au auzit ca unul destul de puternic pentru a trecatorilor de observat: - Wow! A se vedea modul în care acest om a fost aşezat pe un măgar, ca un domn, şi un copil mic rătăceşte în faţă, încercând să staie pe picioarele tale fiind obosit. Un fermier a fost ruşine, şi el a sărit de pe măgar şi a pus pe băiat, şi a mers înainte. La următoarea stradă un om a văyut acest trio şi zice. - Uită-te. Acest mic aşezat pe un măgar ca moştenitorul tronului, în timp ce tatăl său săraci vechi trage prin noroi. Foarte jenat, băiatul a cerut tatălui său să se aşeze pe un măgar în faţa lui. Dar ei au dat colţul şi a luat o stradă nou, ca o femeie care vinde cani, a exclamat: - Vezi ce degenerează omenirea! Nu vă faceţi griji despre animale! Uita-te la faptul că măgar săraci. "Auzind acestea, agricultorul şi fiul său liniştit-am dat jos măgar şi a plecat înainte de el, ducând-l la frânghie. Ei nu au avut timp să se retragă la cincizeci de metri, când au auzit că proprietarul magazinului strigă peste drum de a aproapelui său: - Am crezut că am fost un prost, dar uita-te la aceste proşti. Pentru ce măgar dacă el nu face nimic? Farmer oprit şi pălmuit măgar pe nas. Revenind la fiul său, el a spus: - Orice am face, cineva nu este de acord cu noi.Trebuie să faci aşa cum găndeşti tu.

За такой ответ отличная оценка тебе гарантирована. Это очень поучительная притча. Она как нельзя лучше сюда подходит. В румынском тексте могут быть мелкие погрешности, долго набирала.
Я филолог -можешь мне верить.
Кабул Бегимов
Лучший ответ
un este bun, alt rau. Nu se poate sa stie numarul caracterilor/