Лингвистика

Раскройте скобки и употребите глагол в нужном времени (плиз помогите 5 коротких предложений)

1 When he (not arrive) by 6:00, I (know) he (miss) the bus 2 (you go away) this weekend? Or (you run) of money? 3 What (you think) you (do) in ten years time? 4 I (really enjoy) myself at the moment 5 What*s the matter? (You hurt your ankle)? How (you do) it?
Масян
1. When he hadn’t arrived by 6:00, I knew he had missed the bus.

“By” требует выбора Past Perfect!

2. Will you go away this weekend? Or have you run (out) of money?
ВАРИАНТ: Are you going away this weekend? Or have you run (out) of money?
В британском стандарте английского нужен "OUT", to run out of (money), и не в пассиве, а в активном залоге.

ЕЩЁ ВАРИАНТ (который возможен, допустим) :
Are you going away this weekend? Or did you run (out) of money?

3. What do you think you will be doing in ten years time?

ВАРИАНТ
"What do you think you will do in ten years time?" - ВОЗМОЖЕН, ОН В ПРИНЦИПЕ ПРАВИЛЕН, НО ПЕРВЫЙ ЛУЧШЕ.

4. I am really enjoying myself at the moment.
5. What’s the matter? Have you hurt your ankle? How did you do it?

Извините, но в предыдущем ответе несколько грамматических ошибок, поэтому взялась поправить.
Задание похоже на "тестовое". На грамматику стоит обратить внимание. Ув. nelly, извините, ничего личного.
Сергей Щербинин
Лучший ответ
1 When he DIDN'T ARRIVE by 6:00, I KNEW he HAD MISSED/ MUST HAVE MISSED the bus
2 ARE you goING away this weekend? Or HAVE you BEEN run of money?
3 What DO you think you WILL do in ten years time?
4 I AM really enjoyING myself at the moment
5 What*s the matter? HAVE you hurt your ankle? How DID you do it?
Чингиз Бериков