Лингвистика

Open the brackets...help please

1. I ( to enjoy ) the film last week, it ( to be ) was marvellous. 2. She ( to do ) never such a silly thing in her life. 3. Why you ( to go ) there yesterday, but not last week? 4. Ever have you ( to be ) in Italy? 5. How much ( to pay ) you for your cap? 6. She ( to like ) always these true to life stories. 7. Our family ( to visit ) our relatives a year ago. 8. The country ( to change ) since he ( to be ) there last. 9. The idea ( to come ) into his head when he suddenly ( to remember ) about that he ( to see ) it in the book before. 10. We ( to go ) never there if she ( to invite ) us.
1. I ENJOYED the film last week, it was marvellous.
2. She WILL NEVER DO // HAS NEVER DONE never such a silly thing in her life. - Она никогда НЕ СДЕЛАЕТ или никогда НЕ ДЕЛАЛА (совершала) такой глупости в жизни.
3. Why DID you GO there yesterday, but not last week?
4. HAVE you ever BEEN to Italy?
5. How much DID you PAY for your cap?
6. She HAS always LIKED these true to life stories. - Она всегда любила такие правдивые истории. (при этом это имеет отношение к настоящему, то есть всегда любила и сейчас любит) She always LIKED these true to life stories. - Она всегда любила такие правдивые истории. (при этом это никоим образом не имеет отношения к настоящему. Раньше любила, сейчас НЕТ. Либо вспоминаете об умершем человеке, либо у неё изменились предпочтения. ) She always LIKES ...-Она всегда любит (простая констатация факта в настоящем)
7. Our family VISITED our relatives a year ago.
8. The country HAS CHANGED since he WAS there last.
9. The idea CAME into his head when he suddenly REMEMBERED about that he HAD SEEN it in the book before.
10. We WILL never GO there if she INVITES us. - Мы никогда не пойдём туда, если она нас не пригласит.
We WOULD never HAVE GONE there if she HAD INVITED us. - Мы БЫ никогда туда не пошли, если БЫ она нас пригласила. (То есть даже если бы она нас пригласила, мы бы всё равно не пошли. Но она НЕ пригласила)
Мария Курагина