Лингвистика
Помогите,пожалуйста,составить альтернативный,общий,специльный и разделительный вопросы к следующим предложениям!
Предложения:1) Last winter our class visited Rome.2) My brother was stadying in Sorbone, when I was young.Заранее СПАСИБО!Всем, кто откликнется на просьбу обещаю проголосовать за ответы!
1)Last winter our class visited Rome.
a.Did our class visit Rome last winter? (общ)
b.Did our class visit Rome or Ahtens last winter? (альт)
c.When did our class visit Rome?(спец)
d.Last winter our class visited Rome, didn’t it?(разд)
2) My brother was stadying in Sorbone, when I was young.
a. Was my brother stadying in Sorbone, when I was young?
b. Was my brother stadying in Sorbone or Oxford when I was young.?
c. Where was my brother stadying, when I was young?.
d.My brother was stadying in Sorbone, when I was young., wasn’t he?
c.When did our class visit Rome?(спец)
Жалко, что пчёлка, ответив совершенно правильно, тупо переписала четыре раза неправильно написанное слово stUdy!
1)Did last winter our class visite Rome? / общий
Did last winter our class visite Rome or England? /альтернативный
Why did last winter our class visite Rome?/ специальный
Last winter our class visited Rome, didn't (тут точно не знаю как нашт класс заменить правильно, ну пусть так будет) we?/ разделительный
второй времени нету писать.. ну там оч легко тоже)
Зульфия Апокина
я там немного с ошибками написала) не проверила)
Jansaya Nurjan Kizi
Спасибо огромное за помощь!

Зульфия Апокина
да не за что)) люблю грамматику)
1)what did our class last winter?
When did our class visit Rome
Did our class visit Rome last winter or last summer?
Last winter our class visited Rome, didn't it?
2) What was doing my brother when i was young?
Where was studying my brother when I was young (when was my brother studying in Sorbone)?
Was my brother studying in Sorbone or in Cambridge (Oxford, Eton) when I was young?
My brother was studying in Sorbone when I was young, wasn't he?
When did our class visit Rome
Jansaya Nurjan Kizi
Огромное спасибо! Ты мне очень помогла!

Айбек Шамшиев
всегда пожалуйста!!!