подскажите какие есть зарубежные группы исполняющие панк-рок на английском языке ?
Funeral Dress, The Unseen, The Vandals, Black Friday `29, The Official, Rise Against, Adolescents,No Fun at all, Millencolin, Dead Kennedys, The Kid, Apocalypse Hoboken, Social Distortion, Across the border, Invisible girls, Planlos, Straight Outta Junior High, Parasita, Agent Orange, Hot Water Music, Bad Brains, Misfits, Rejected Youth, Maid of Ace, the Varukers, Spookey, Driving East, Useless ID, Amber Pacific, Television,Sham 69, Discharge, ZSK, Electroshock, Cani, SSS, Psychic TV, The Levellers, Lunachicks, the Adequits, global threat, Toxik ephex, Absurd system, SNFU, External Menace, Cool Head Clan, The Icarus Line, Skylong, Resist and Exist, Civet, Deadly seven, Ozlem Tekin, Black Flag, Antiflag, Crass, Circle Jercs, Operation Ivy, Offspring, Electric Brains, Rancid, SNFU, Antischism, Avail, Distillers, Red Bacteria Vacuum, Annex5, The Sophomore Year, Naked Agression, Skumdum, The Stooges, T.S.O.L., Antiproduct, X-ray Specks, Monks, Slick Shoes, The Spotlight, Conflict, 7 seconds, Strike Anywhere, Ten Foot Pole, Descendents, RUFIO, Devotckas, Toxic Waste, Bouncing Souls, Poison girls, Templeton Pek, MoDC, Husker du.
Dead Kennedys,Ramones
Jello Biafra with DOA
The Exploited
sum41
blink-182
ранние fall out boy
blink-182
ранние fall out boy
Sum 41, Anti-Flag, Blink 182, SR-71
Green Day
Rise Against - потяжелее
The Offspring - полегче
aloha from hell, the veronicas, armor for sleep, the used, dead by april, three days grace, flyleaf, lostprophets, simple plan, the red jumpsuit apparatus, We Are The Ocean, sex pistols, 3 doors down, a static lullaby, Story Of The Year,
anberlin, breaking benjamin, daughtry, droowing pool, esoterica'', the birthday massacre, good charlotte, dry cell, nevada tan, Panic! At The Disco, Papa Roach,
sum 41, sick puppies, offspring, eyes set to kill, sugarcult, vanilla sky, kings of convienence, all time low.,,,[..] типа того )) D