Домашние задания: Другие предметы
Английский язык. внутри все написано ))
1) Нужно вставить артикль an/a или the. We are going to be late. Let's take ...taxi , shall we? Is he going to ...Paris or ...London next year? The trip was very tiring and ...train was three hours late. Would you like going by ...train or by ...air? It was stuffy in the bus. ..passengers were hot and angry. There was nobody at the station. Only ...taxi driver was wating for ...rare passenger to take them to their hotels. 2) Здесь нужно выбрать правильную форму употребления времени In Spain people (eat / are eating ) more fruits and vegetables than in Rassia. They also (use/are using) more spices. Daniel (has also already been/already was) to six western countries and now he is dreaming about travelling to Africa. The ships (has sunk/sank ) in the Baltic sea in 1956 and nobody (has heard / heard) anything about it since then. A lot of people say that they (have seen/ had seen) UFOs, but there is still no reliable evidence that they exist. The submarine disappeared when it (passed/ was passing) through the Bermuda Triangle. Papers say that the scientists have several explantions, but none of them (has been published / was published) yet. Спасите человека!! ))
вообщем, я дам Вам простое правило:
если это тело одно на свете, на земле, то ставится артикль the пример:
the sun, the moon и т. д.
a ставится, если влово начинается с согласной:
a dog,a cat, a bear
а вот an ставится когда слово начинается с гласной:
an elephant, an apple
удачи) )
про времена:
существует 3 основных времени:
паст континиус или сипл (прошедшее) , фьюче, (будущее) презент (настоящее)
здесь у Вас презент континиус (настоящее продолженное)
здесь надо подумать логически:
если действие совершается именно сейчас ( в эту минуту, в эту секунду) , то вот формула:
are или is и глагол с окончанием ing
I am eating now
а если действие совершается вообще... (сегодня) т. е. я убираюсь ( не именно в эту секунду, а вообще, на протяжении всего дня)
тогда просто подлежащее, сказуемое в первой форме... eat, run, jump
I eat, I sleep
удачи Вам)) )
the sun, the moon и т. д.
a dog,a cat, a bear
an elephant, an apple
удачи) )
про времена:
существует 3 основных времени:
здесь надо подумать логически:
are или is и глагол с окончанием ing
I am eating now
I eat, I sleep
удачи Вам)) )
1) Нужно вставить артикль an/a или the.
We are going to be late. Let's take A taxi, shall we?
Is he going to -- Paris or -- London next year?
The trip was very tiring and THE train was three hours late.
Would you like going by -- train or by -- air?
It was stuffy in the bus. THE passengers were hot and angry.
There was nobody at the station. Only A (THE) taxi driver was wating for A rare passenger to take them to their hotels.
2) Здесь нужно выбрать правильную форму употребления времени
In Spain people EAT more fruits and vegetables than in Rassia. They also USE more spices.
Daniel HAS ALSO ALREADY BEEN to six western countries and now he is dreaming about travelling to Africa.
The ships SANK in the Baltic sea in 1956 and nobody HAS HEARD anything about it since then.
A lot of people say that they HAVE SEEN UFOs, but there is still no reliable evidence that they exist.
The submarine disappeared when it WAS PASSING through the Bermuda Triangle. Papers say that the scientists have several explanAtions, but none of them HAS BEEN PUBLISHED yet.
1) В порядке следования предложений (прочерк - артикль не нужен): a,-,-the,-,-the,a,a