Домашние задания: Другие предметы

Напишите плиз как правельно читать этот текст

In the underlined sentences the - ing form used after the object . Marat saw Serik helping his father(Serik was helping his father . We saw them in the garden.) I watched Maral playing the piano . (I watched Maral . She was playing the piano) We found Nurgul exercising in the gym . (We found Nurgul in the gym.She was exercising there. ) We can use this structure with these verbs: feel , find,hear,listen notice,see,smell,watch There has been a bomb explosion in city centre . The TV reporter is asking people abaut it . What did the people see or hear ? Man : The bomb was exploding . I heard it. It was a shock He heard the bomb exploding . Woman : A man was lying in the road . I saw him . He was just lying there . She saw a man lying in the road . 1) Woman : The building was shaking . I felt it . I couldn't believe it . She felt the building shaking. 2)Man : People were shouting . i heard them . There was panic . He heard people shouting 3)Girl : An alarm was ringing . I could hear it . It went on and on . She could hear an alarm ringing 4)Boys : The police was arriving . We saw them . They were over there . We saw the police arriving 5) Man : I saw a woman . She was crying . She was in a terrible state . He saw a woman crying
Bi
Bipa077
В подчеркнутых предложениях - форма луга, используемая после объекта.
Марат видел, что Serik помог его отцу (Serik помогал его отцу. Мы видели их в саду. )
Я наблюдал за Maral, играя на фортепьяно. (Я наблюдал за Maral. Она играла на фортепьяно) ,
Мы нашли Nurgul, тренирующийся в спортзале. (Мы нашли Nurgul в спортзале. Она тренировалась там. )
Мы можем использовать эту структуру с этими глаголами:
чувство, найдите, услышьте, слушайте уведомление, см. , пахните, смотрите

В центре города был взрыв бомбы. Телевизионный репортер спрашивает людей abaut это. Что люди видели или слышали?
Человек: бомба взрывалась. Я услышал это. Это был шок
Он услышал взрыв бомбы.
Женщина: человек был лежащим на дороге. Я видел его. Он только лежал там.
Она видела лежащего на дороге человека.
1) Женщина: здание дрожало. Я чувствовал это. Я не мог верить этому.
Она чувствовала, что здание дрожало.
2) Человек: Люди кричали. я услышал их. Была паника.
Он услышал людей, кричащих
3) Девочка: тревога звонила. Я мог услышать это. Это продолжалось и на.
Она могла услышать сигнальный звон
4) Мальчики: полиция прибывала. Мы видели их. Они были там.
Мы видели, что полиция прибыла
5) Человек: Я видел женщину. Она кричала. Она была в ужасном государстве.
Он видел, что женщина кричала
Женя Ворошкевич