Домашние задания: Другие предметы

Анализ стихотворения Тёплый вечер, тихий ветер, свежий стог,

Человек в поэзии Максима Богдановича отличается от окружающего мира своим разумом. Только человек способен наблюдать, созерцать, осмысливать Природу, поэтому в центре "зачарованного царства", словно "мостик от хаоса к упорядоченному" миру находится человек. Человек - наблюдающий, анализирующий, созерцающий. Обратимся к стихотворению "Цёплы вечар, цихи вецер... ":
Цёплы вечар, цихи вечар, свежы стог,
Улажажыли спаць мяне вы на зямли.. .
Заварожаны вячэрняй цишынёй
Я не цямлю, дзе рука, дзе галава.. .
(Багданович. )

Русский перевод Б. Спринчана:
Тёплый вечер, тихий вечер, свежий стог,
Спать меня вы уложили на земле.
Пыль осела, не курится вдоль дорог.. .
В небе месяц из-за тучки кажет рог,
Расцветают звёзды в сизой мгле.
Вот одна из них огнистою слезой
Покатилась.. . Глухо ухнула сова.. .
(Богданович. )

И перевод А. Прокофьева:
Тёплый вечер, тихий ветер, свежий стог,
Уложить меня на землю спать смогли.. .
В небе тихо звёзды расцвели.
И одна слезой скатилась огневой,
Прошумела мягко крыльями сова.. (Богданович. )

Первая строфа в обоих переводах воссоздаёт артину тёплого вечера, где слышится тихий ветер, и под его музыку в небе тихо расцветают звёзды. Если первая половина стихотворени Богдановича создаёт эмоциональную картину тёплого вечера, то вторая передаёт состояние лирического героя. Он зачарован, убаюкан этим тёплым вечером, этим тихим ветром до такой степени, что не знает, "дзе рука, дзе галава". А "глухо ухнула сова" и "прошумела тихо крыльями сова" - это, по всей вероятности, стремление воссоздать атмосферу таинственности, зачарованности. Лирический герой М. Богдановича - личность, наделенная "духовной автономией". Он, сливаясь с природой, не теряет способности понимать и слышать её, не перестаёт анализировать и ощущать своё "слияние". И, приобщаясь к природе, человек чувствует себя "её душой, её мыслью".
Игорь Локутов
Лучший ответ
Эпитаты
…Нарадзіўся Максім Багдановіч 9 снежня 1891 г.. Атмасфера сям'і, культурнее асяроддзе буйнога горада, сяброўскія адносіны бацькі з Максімам Горкім спрыялі выхаванню эстэтычнага густу, абудзілі імкненне да літаратурнай творчасці. У творчасці Максіма Багдановіча ёсць нямала пранікнёных радкоў аб харастве прыроды. Адзін з такіх вершау гэта «Цёплы вечар, ціхі вецер, свежы стог...». Ён быу напісаны у 1910 годзе.
…У гэтым вершы паэт паказау нам духоўнае адзінства чалавека з прыродай:
….Бачу я, з прыродай зліўшыся душой,
….Як дрыжаць ад ветру зоркі нада мной,
….Чую ў цішы, як расце трава.

…Я лічу, што іменна тэма прыроды і духоунага адзінства з ёй і з'яуляецца галоунай думкай.
…Аўтap выкapыcтoўвae яpкiя эпiтэты: цixi вeцep, cвeтлы пыл, блeдны poг, aгнicтaя cлязa. Мeтaфapы: мecяцa пpaглянyў блeдны poг, знiчкa кoцiццa aгнicтaю cлязoю, цixa зopкi pacцвiлi, дpыжaць зopкi. Сваі вершы Максім Багдановіч часта пісау харэем, і гэты верш таксама напісаны харэем. Ён надае гучанню зaдyмлiвacць, мiлaгyчнacць, пaвoльнacць.
…Першая страфа узнаўляе картину цёплага вечара, дзе чуецца ціхі вецер, і пад яго музыку ў небе ціха зоркі расцвітаюць. Калі першая палова верша стварае эмацыйную карціну цёплага вечара, то другая перадае стан лірычнага героя. Ён зачараваны, убаюкан гэтым цеплым вечарам, гэтым ціхім ветрам да такой ступені, што не ведае, "дзе рука, дзе галава". Лipычны гepoй пpылёг вeчapaм aдпaчыць y cвeжым cтoзe i aдчyў мoцнae аб’яднaннe з нaвaкoльным cвeтaм, aдчyў caмыя пaтaeмныя pyxi пpыpoды. Ён aдчyвae гapмoнiю пpыpoды i злiтнacць з ёю.
…Вялікую ролю у вершы іграе гукапіс, ён ўзмацняе яго мілагучнасьць і сэнсавую выразнасць.. Паўтарэнне гукаў “Ц-ц-с-с” перадае нам гукі надыходзячага вечара – ціхі вецер, мяккі шум травы і дрэў, прырода заснынае.
…Я лічу, што верш «Цёплы вечар, ціхі вецер, свежы стог...» гэта самы лепшы верш Максіма Багдановіча, чытаючы яго ва мне абуджаюцца самые лепшые пачуцці.
(ТУТ МОГУТ БЫТЬ ОШИБКИ)