Домашние задания: Другие предметы
English плз помогите !
Поставьте вопросы к выделенным словам. 1. I work at an office. (1) 2. We usually have our English in the evening. (1) 3. They often speak English in class. (1) 4. We write a lot of sentences on the blackboard. (2) 5. After my English I go to the office. (2) 6. You read English books at home. (2) 7. We read, write and speak English during our lesson. (2) 8. We are having a dictation. (2) 9. I am taking my English book off the table. (2) Я в английском не ахти поможите ?*
В следующий раз будь внимателен, ты не указал выделенные слова, к которым нужно задавать вопросы. Я задам конечно, это ерунда, но а там смотри сам.
Поставьте вопросы к выделенным словам.
1. I work at an office. (1) - Where do you work?
2. We usually have our English in the evening. (1) When do we usually have our English?
3. They often speak English in class. (1) What language do they often speak in class?
4. We write a lot of sentences on the blackboard. (2) What do we often write on the blackboard? / Where do we often write sentences?
5. After my English I go to the office. (2) - Where do I go after my English? \ When do I go to the office?
6. You read English books at home. (2) - What do you usually read at home? \ What books do you usually read?
7. We read, write and speak English during our lesson. (2) - What do we do during our lesson? \ Do we read and speak English during our lesson?
8. We are having a dictation. (2) -What are we having now? \ Are we having a dictation?
9. I am taking my English book off the table. (2) - What am I taking off the table?\ What book am I taking off?
Я в английском не ахти поможите ?* - Без проблем.
Поставьте вопросы к выделенным словам.
1. Я работаю в офисе.
2.Мы обычно имеем английский вечером.
3.Они часто разговаривают на англ. в классе.
4. Мы часто пишем предложения на доске.
5.После моего английского я иду в офис.
6. Ты читаешь книгу по английскому дома.
7.Мы читаем, пишем и разговариваем на англ. во время нашего урока.
8.Мы имеем диктовку.
9.Я беру свою книгу по английскому со стола.
2.Мы обычно имеем английский вечером.
4. Мы часто пишем предложения на доске.
5.После моего английского я иду в офис.
8.Мы имеем диктовку.