She’s got a lot of ...to do in the house.
2. Who said that shopping and cooking was women’s ...
3. What is his ...What does he do for a living?
4. The principle of equal pay for equal ...has now been accepted.
5. Paul applied for a ...of hotel manager.
6. In addition to Tess and Marian there were two other strong-looking women – professionals at this ...
7. He spent some hours in going from factory to factory, asking for ...
8. There is always a lot of ...to be done in the garden.
9. I am sorry to say your son hasn’t done much ...lately.
10. I met Linda on the way to ...
11. People who do lots of ...make lots of mistakes.
12. I’d like you to do a little ...for me.
13. Applications for the ...of chief engineer must be received by May 24th.
14. Jane’s got a good ...in an oil company.
15. A lot of ...are advertised in newspapers.
Домашние задания: Другие предметы
Перепишите предложения, заполнив пропуски словами work, job, post, position и письменно переведите их.
work, job, post, position + translate
1. She’s got a lot of WORK to do in the house. - У неё много работы по дому.
2. Who said that shopping and cooking was women’s WORK? - Кто сказал, что покупки и готовка - это женские дела?
3. What is his JOB? What does he do for a living? - Какая у него работа? Чем он зарабатывает себе на жизнь?
4. The principle of equal pay for equal WORK has now been accepted.- Теперь принят принцип равной оплаты за равную работу.
5. Paul applied for a post of hotel manager. - Пол (Пауль) подал заявку на должность менеджера отеля.
6. In addition to Tess and Marian there were two other strong-looking women – professionals at this POSITION. - Кроме Тесс и Мэриан были две другие хорошо выглядящие женщины - профессионалки в этой должности.
7. He spent some hours in going from factory to factory, asking for JOB. - Он потратил несколько часов в хождении от завода к заводу, спрашивая работу.
8. There is always a lot of WORK to be done in the garden. - В саду всегда есть много работы.
9. I am sorry to say your son hasn’t done much WORK lately. - К сожалению ваш сын в последнее время не слишком много работал.
10. I met Linda on the way to WORK. - По дороге на работу я встретил Линду.
11. People who do lots of WORK make lots of mistakes. - Кто много работает, то много ошибается.
12. I’d like you to do a little JOB for me. - Я бы хотел, чтобы ты сделал для меня небольшую работёнку.
13. Applications for the POSITION of chief engineer must be received by May 24th. - Заявки на место главного инженера должны быть поданы до 24 мая.
14. Jane’s got a good POST in an oil company. - Джейн заполучила хорошую должность в нефтяной компании.
15. A lot of JOBS are advertised in newspapers. - В газетах предлагается множество рабочих мест.
Влад Каркошко
спасибо!
Серьёзно что ли? А с какого перепугу мы обязаны выполнять ваше домашнее задание? Может вам и не надо совсем учиться? Идите продавцом тыквы работать, на рынок.