Домашние задания: Другие предметы

Помогите с английским Нужно написать 10 предложений Present Simple

1) He works at the factory. – Он работает на заводе.
2) Mary lives in Paris. – Мэри живёт в Париже.
3) It snows a lot in winter. – Зимой часто идёт снег.
4) Tomas and I like playing football. – Томас и я любим играть в футбол.
5) Steve always arrives at work in time.- Стив всегда приходит на работу вовремя.
6) They often see Tom because he lives near them. – Они часто видят Тома потому что он живёт рядом с ними.
7) Children usually like drinking cocoa. – Дети обычно любят пить какао.
8) Julia is an artist. She draws very beautiful pictures. Джулия – художница. Она рисует красивые картины.
9) I have got a big family. – У меня большая семья.
10) She can speak three languages: Russian, English and Italian. – Она может говорить на трёх языках: русском, английском и итальянском.
Ильхам Гилазетдинов
Лучший ответ
1. he likes football.
2. she often goes out.
3. they make cupcakes.
4. it looks beautiful.
5. she doesn't smoke.
6. he doesn't sit at home.
7.i study english.
8. we live in russia.
9. the scenario is wrong.
10. the sun is yellow.
Victor Pezikov
I have a breakfast every morning.
She hates my cat.
We go to school every day.
I love dance.
I feel good.
She lives in London
Jena always play football
Our planet has called Earth.
They often so sad when they meet Liza
I always go for a walk after school
Юра Чё