Toscanini was a great musician. He lived in America. One day he came to a very little town. He was walking along the street when he saw a piece of paper in one of the windows. He read:
MRS.SMITH.MUSIC LESSONS.
TWO DOLLARS A LESSON.
Then Toscanini heard the music. Somebody was playing Tchaikovsky.
“Mrs. Smith is playing,” he thought, “she isn’t a very good musician. She doesn’t play Tchaikovsky well. I must show her how to play it.”
He went up to the door of the house and rang. The music stopped and soon a woman opened the door.
“Are you Mrs. Smith?” asked Toscanini. “My name is Toscanini and I want to show you how to play Tchaikovsky.”
Mrs. Smith was very glad to meet the great musician. She asked him to come in. Toscanini played Tchaikovsky for her and went away.
A year later Toscanini visited the same town again. When he went up to the house where he had played Tchaikovsky the year before he again saw a piece of paper. Now it read.
MRS.SMITH. (TOSCANINI’S PUPIL)
MUSIC LESSONS.
FOUR DOLLARS A LESSON
Домашние задания: Другие предметы
Переведите плиз, 7 класс.. и если пожно составьте вопросы по тексту плиз... заранее спасибо))
Тосканини был великим музыкантом. Он жил в Америке. Однажды он приехал в маленький городишко. Он шел вдоль улицы, когда он увидел клочок бумаги в одном из окон. Он прочитал:
МИССИС СМИТ. УРОКИ МУЗЫКИ.
ДВА ДОЛЛАРА ЗА УРОК.
Тогда Тосканини услышал музыку. Кто-то играл Чайковского.
“Миссис Смит играет”, - подумал он, “она не очень хороший музыкант. Она не играет Чайковского хорошо. Я должен показать ей, как играть это. ”
Он подошел к двери дома и позвонил. Музыка прекратилась, и вскоре женщина открыла дверь.
“Вы миссис Смит? - спросил Тосканини. “Меня зовут Тосканини и я хочу показать вам, как играть Чайковского. ”
Миссис Смит была очень рада встретить великого музыканта. Она попросила его зайти. Тосканини сыграл Чайковского для нее и ушел.
Год спустя Тосканини посетил тот же город снова. Когда он подошел к дому, где он играл Чайковского год, прежде чем он снова увидел клочок бумаги. Сейчас это читать.
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК
Переводчик Google
МИССИС СМИТ. УРОКИ МУЗЫКИ.
ДВА ДОЛЛАРА ЗА УРОК.
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК
Переводчик Google
ДВА ДОЛЛАРА ЗА УРОК.
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК
МИССИС СМИТ. УРОКИ МУЗЫКИ.
ДВА ДОЛЛАРА ЗА УРОК.
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК
МИССИС СМИТ. УРОКИ МУЗЫКИ.
ДВА ДОЛЛАРА ЗА УРОК.
МИССИС СМИТ. (ТОСКАНИНИ УЧЕНИК)
УРОКИ МУЗЫКИ.
ЧЕТЫРЕ ДОЛЛАРОВ УРОК