Fill in the gaps in these sentences with a suitable verb from below. The first is done for you.
have look move open receive send start stop try work
1. She’s been trying to get through to head office all morning.
2. We’re very busy today. The phone ……....ringing since we started work this morning.
3. In 1986 our firm ……....two new factories in South America.
4. I ……....working here when I left school.
5. Is your secretary still looking for the file? Yes, she ……....for it for the past 20 minutes.
6. While you ……....lunch, Mr Casagrande called.
7. We ……....the letter to the customer a week ago, but we ……....a reply ye.
8. He ……....in New York, but then he ……....to Tokyo.
Домашние задания: Другие предметы
Помогите с англ. яз (грамматика)
2. We’re very busy today. The phone hasn't stop ringing since we started work this morning.
3. In 1986 our firm opened two new factories in South America.
4. I started working here when I left school.
5. Is your secretary still looking for the file? Yes, she has been looking for it for the past 20 minutes.
6. While you were having lunch, Mr Casagrande called.
7. We sent the letter to the customer a week ago, but we haven't received a reply yet.
8. He worked in New York, but then he moved to Tokyo.
Оля Нижняя(Би)
Спасибо большое!
Заполните пропуски в этих предложениях с подходящей глагола снизу. Первый будет сделано за вас.
есть взгляд ход открыт получить отправить Начало стоп попробовать работу
1. Она пыталась дозвониться до главного офиса все утро.
2. Мы очень занят сегодня. Телефон ...звон, как мы начали работать сегодня утром.
3. В 1986 году нашей фирмой ...два новых завода в Южной Америке.
4. Я ...работать здесь, когда я закончил школу.
5. Является ли ваш секретарь до сих пор ищет файл? Да, она ...для него в течение последних 20 минут.
6. Пока вы ...обед, мистер Касагранде называется.
7. Мы ...письмо заказчику неделю назад, но мы ...ответ вы.
8. Он ...в Нью-Йорке, но затем он ...в Токио.
Оля Нижняя(Би)
Перевести я и сама могу, укомплектовать правильно нужно.