Tyrannosaurus was not only the largest predatory dinosaur but in general the largest predator that ever inhabited our planet. His fossilized bones were found in North America. Tyrannosaurus reached a length along with the tail of 14 meters, and in a vertical position of 6 meters. His massive sharp teeth were 15 cm long, and the owner himself weighed 7.3 tones. It is natural to assume that the Tyrannosaurus was too heavy to chase other dinosaurs. He probably ate small and sick animals.
About 65 million years ago, dinosaurs suddenly died out and disappeared forever from the face of the earth. The reason for this is still a mystery.
Тираннозавр был не только самый крупный хищный динозавр, но и вообще крупнейший хищник, который когда-либо обитал на нашей планете. Его окаменелые кости были найдены в Северной Америке. Тираннозавр достигал в длину вместе с хвостом 14 метров, а в вертикальном положении 6 метров. Его огромные острые зубы были 15 см, а их хозяин весил 7,3 тонны. Разумеется, предположить, что тираннозавр был слишком тяжел, чтобы бегать за другими динозаврами. Вероятно, он питался мелкими и больными животными.
Около 65 млн. лет назад динозавры неожиданно вымерли и исчезли с лица земли навсегда. Причина этого до сих пор остается загадкой.
Домашние задания: Другие предметы
помогите составить сообщение про тиронозавра рекса на английском с переводом 5 предложений для 4 класса
The Dinosaur T. Rex was one of the greatest predators that ever lived. Tyrannosaurus Rex means 'Tyrant Lizard'. T. Rex were one of the biggest meat eaters. The largest T. Rex tooth found is 30 cm long. They could sprint up to 32 kph. Their length was up to 12 metres.
Собственно такие задания очень просто делать, если вспомнить, что у англоговорящих тоже есть свои школьники, которые тоже пишут разные сообщения)) Достаточно просто спросить у гугла на английском, а не на русском =) --> http://www.kids-dinosaurs.com/dinosaur-t-rex.html