Домашние задания: Другие предметы
Преобразуйте предложения из Active в Passive Voice!
Преобразуйте предложение из Active в Passive Voice. Переведите оба предложения:1)We shall test the new equipment in various conditions.2)Engineers protect all the mechanisms from corrosion.3)Our students presented a new shop projekt.4)They always do their home work in the library.5)My friends usually helps me with my work.
1) The new equipment shall be tested in...
2)All the mechanisms are protected from corrosion
3) A new shop project was presented by our students
4) Their homeworkis always done
5) I am usually helped by my friend
4) Their homeworkis always done
5) I am usually helped by my friend
1) The new equipment shall be tested (by us) in various conditions. - Мы испытаем новое оборудование в различных условиях. - Новое оборудование будет нами испытано в различных условиях
2)All the mechanisms are protected (by engineers) from corrosion. - Инженеры защищают все механизмы от коррозии (ржавчины) . - Все механизмы защищены инженерами от коррозии (ржавчины) .
3) A new shop projeCt was presented by our students. - Наши студенты сделали презентацию нового семинара-проекта. - Новый семинар-проект был представлен нашими студентами.
4) Their homework IS always done (by them) in the library. - Они всегда делают свою домашнюю работу в библиотеке. - Д/р всегда выполняется ими в библиотеке.
5) I am usually helped by my friends with my work. - Мои друзья обычно помогают мне с работой (ИЛИ My friend usually HELPS me....-Мой друг обычно помогает мне с работой - ИЛИ MY friendS usually HELP - My friend usually helpS...)-
Все правильно у первых 2 респондентов, кроме первого задания. В первом-не shall be tested, а will be tested