Мне по тексту задали сделать 5 вопросов... А я вообще только второй год английский прохожу (((...Помогите, кто чем может...
In "Mrs. Packletide’s Tiger," Saki (H.H. Munro) tackles the Victorian-Edwardian fascination with wild-game hunting, as well as the timeless drive to keep up with the Joneses. In this case, the person with whom Mrs. Packletide must "keep up" is not named Jones, but Mrs. Bimberton. Mrs. Bimberton has recently traveled in one of those new-fangled contraptions, the airplane, piloted by an Algerian aviator. As a result, she has become the toast of British-occupied India.
Mrs. Packletide, her greatest rival, cannot stand this. What great feat could she accomplish that would render Mrs. Bimberton’s meager by comparison? She decides to shoot a tiger. Fortunately, she has enough money to accomplish almost anything she wishes, and she offers a reward of a thousand rupees to anyone, or any group, that can assist her in reaching her goal. A nearby native village takes up the challenge. As it happens, a very elderly tiger, who is no longer able to chase down antelopes for supper, has taken to preying on the village’s domesticated animals, and the villagers would like to get rid of him as much as Mrs. Packletide would like to bag him.
So the villagers construct a platform in a leafy tree for Mrs. Packletide, and strategically tether a goat "with a particularly persistent bleat" underneath it. Armed with a rifle, Mrs. Packletide, accompanied by her paid companion Louisa, waits through the night for the tiger to appear. At last the tiger is seen making his way into the clearing. Instead of attacking the terrified goat, however, the tiger lies down. "I believe it’s ill," Louisa says, but the tiger rises again and heads for the goat. Mrs. Packletide fires, and the tiger falls.
When the smoke clears, however, it is apparent that it was the goat that Mrs. Packletide shot; the tiger has died of a heart attack. The villagers will not give away Mrs. Packletide’s secret, for they are a thousand rupees richer. Mrs. Packletide assumes she can trust Louisa for the same reason.
But Louisa, who seems to felt herself underpaid and underappreciated for some time, informs Mrs. Packletide that she’ll require a little extra funding to insure that the story doesn’t happen to leak out. Specifically, what Louisa needs is the money to buy a small cottage near Dorking. People are very surprised when Louisa, a humble paid companion, suddenly becomes a homeowner; but they are even more surprised when Mrs. Packletide gives up her newfound hobby, big-game hunting. "The initial expenses are so heavy," she tells those who ask the reason.
Школы
Кто знает английский язык? Помогите пожалуйста!
Of what the tiger has died? Who rich men? How called the Protagonist? What trap prepared for a tiger?
От чего тигр умер? Кто богачи? Как звали Главного героя? Какую ловушку готовили для тигра?
Who participated in hunting?
кто участвовал в охоте?
Who participated in hunting?
кто участвовал в охоте?
1. What does Mrs.Packletide decide?
2.Has she enough money?
3.What reward does she offer?
4.What do the villagers construct?
5.Why the tiger fall?
2.Has she enough money?
3.What reward does she offer?
4.What do the villagers construct?
5.Why the tiger fall?
я тож по английски не шпарю, но превод текста дать смогу. ВОТ:
В "Миссис Packletide, АО Тигр", Саки (HH Munro) снасти викторианской эпохи короля Эдуарда увлечение дикой охоты, а также вечные диск держать не хуже других. В этом случае, человек, с которым г-жа Packletide должны "поддерживать" не имеет названия Джонс, но миссис Bimberton. Г-жа Bimberton недавно ездил в одном из этих новомодных приспособлений, самолет, пилотируемый летчиком Алжира. В результате, она стала тост британских занимаемых Индии.
Г-жа Packletide, ее главным соперником, терпеть не могу этого. Что великий подвиг она могла выполнить, что сделало бы г-жа Bimberton, АО скудные по сравнению? Она решает снимать тигра. К счастью, у нее есть достаточно денег, чтобы выполнить почти все, что она хотела, и она предлагает награду в тысячу рупий любому, или какой-либо группы, которые могут помочь ей в достижении ее цели. Рядом родное село принимает вызов. Как это происходит, очень пожилой тигр, который не в состоянии погони вниз антилоп на ужин, принятых им в целях наживаться на деревню, АО одомашненных животных, и жители хотели бы избавиться от него столько, сколько г-жа Packletide бы как к нему мешок.
Так жители построить платформу в лиственных деревьев для миссис Packletide, и стратегически троса козу "с особенно стойких блеять" под ним. Вооруженный винтовкой, г-жа Packletide, в сопровождении своего спутника выплачивается Луиза, ждет всю ночь для тигра появляться. Наконец тигра видели пробираясь на поляну. Вместо того чтобы нападать на ужасе коз, однако, тигр ложится. "Я считаю, что, АО плохо", Луиза говорит, но тигра поднимается снова и головки для коз. Г-жа Packletide пожары, и тигра падает.
Когда дым рассеется, однако, очевидно, что это был козел, что г-жа Packletide выстрел; тигр умер от сердечного приступа. Жители деревни не будет отдавать миссис Packletide, АО тайной, ибо они являются тысяч рупий богаче. Г-жа Packletide предполагает она может доверять Луиза по той же причине.
Но Луиза, которая, кажется, чувствовала себя заработную плату и недооцененные в течение некоторого времени, сообщает г-жа Packletide, что она, Äôll требуется немного дополнительного финансирования, чтобы гарантировать, что история Doesn, АОТ случиться утечка. В частности, что Луиза потребностей денег, чтобы купить небольшой коттедж возле Dorking. Люди очень удивлены, когда Луиза, скромный выплачивается спутником, вдруг становится домовладельцев, но они еще больше удивился, когда миссис Packletide отдает ее новообретенным хобби, на крупную дичь охота. "Начальные расходы настолько тяжелы, " она говорит тем, кто просит причине.
Перевод дословный))))) ) надеюсь что помогла! УДАЧИ)