Школы

Напишите пожалуйста предложения по английскому! По 8 предложений на Past Simple и Present Perfect пожалуйста!!!!

Ир
Ирина
PAST SIMPLE
1) He smiled, closed his eyes and fell asleep. — Он улыбнулся, закрыл глаза и крепко уснул.
2) Yesterday the dog (it) slept near the door. — Вчера собака спала рядом с дверью.
3) I downloaded mp3 files on the Internet. - Я скачал мп-3 файлы в интернете.
4) She spoken English pretty well. - Она хорошо говорила по-английски.
5) When did you go to Moscow? - Когда ты ездил в Москву?
6) Did she book our flights? - Она забронировала нам рейс?
7) Mark and David were not excellent students in high school.- В старших классах Марк и Дэвид не были хорошими учениками.
8) He didn’t eat spicy food when he lived in China. - Когда он жил в Китае, он не ел острую еду.

PRESENT PERFECT
1) I‘ve painted ever since I was a child. – Я рисовал с детства.
2) This is the best place I have ever been to. – Это лучшее место, в котором я когда-либо был.
3) I’m not sleepy. I have slept enough. – Я не сонный. Я спал достаточно.
4) Harry is not at home. He has gone to work. – Гарри не дома. Он ушел на работу.
5) Lola hasn’t been there for 5 years. - Лола не была там 5 лет.
6) Why has he done it? - Почему он это сделал?
7) What presents has she bought? - Какие подарки она купила?
8) The plane has not taken off yet. - The plane hasn’t taken off yet.
Наталья М
Лучший ответ
PAST SIMPLE : 1. I bought many interesting books yesterday. 2. Ira worked in a bank from 1990 to 1995. 3. I wrote a letter 5 minutes ago. 4. Yesterday Victor went shopping. 5. We enjoyed the party last week. 6. My mother did a lot of work last year. 7. I bought this sweater 2 weeks ago. 8. I lived in Ukraine 2 years ago.
PRESENT PERFECT : 1. I have met him today. 2. I have forgotten his name. 3. She has already come. 4. have just visited this supermarket. 5. Has he brought this book? 6. I have broken my pencil. 7. I have opened the window. 8. I have not written my exercise. =)
фига чел жоский
хаха
Ви
Викуша