Next month he’s flying to Nepal with five friends to began three week trek of the Himalayas. Jamie, 20, is aiming to raise money for young disable people at the same time. His younger sister, Jackie, who is paralysed and in a wheelchair, is the inspiration for Jamie’s trip. There’s a charity called Go Getters. It helps young people who are seriously ill or who are disable, like my sister. ‘I always enjoy travelling abroad, especially on unusual adventures, so it’s a great way to combine a holiday with helping people, says Jamie, a Sociology student at Edinburgh University.
Jamie is raising e5000 before he goes. A small part of the money pays for his flight and the rest goes to Go-Getters, which organises holidays and other leisure activities for young disable people. The charity hopes to the use the money to buy a new minibus, specially designed for people in wheelchairs. Jamie is amazed by the response of other student to his unusual idea. ‘They all want to help me. It’s fantastic! Next week all the another student in my group are doing 24 hour sponsored silence. People are going to pay us to keep quiet! Some of the lecturers are going to do it as well for some of them it’s going to be very difficult!
At the moment, Jamie is training for the trip. He goes to the gym ever morning, goes running every evening and goes swimming four times a week. Jamie is also following as special high-protein diet of fish, fruit and eggs. We re going to walk throught the high Himalayas four about seven hours every day for almost three weeks, so we need to be very fit! We’re all really excited about it, but I also feel nervous. It’s certainly a big challenge for of us.
And what does Jackie think of Jamie’s plans? It’s a great idea but a little bit crazy too! I’m so proud that Jamie and his friends want to help! ‘Anybody who is interested in sponsoring Jamie’s trip should trip should contact the Gazette.
Школы
По английскому сделайте пересказ пожайлуста!
В следующем месяце он летит в Непал с пятью друзьями, чтобы начать трехнедельный поход по Гималаям. Джейми, 20 лет, стремится собрать деньги для молодых инвалидов в то же время. Его младшая сестра, Джеки, которая парализована и находится в инвалидном кресле, является вдохновением для поездки Джейми. Есть благотворительная организация под названием Go Getters. Это помогает молодым людям, которые серьезно больны или инвалиды, как моя сестра. "Мне всегда нравится путешествовать за границу, особенно в необычных приключениях, поэтому это отличный способ совместить отпуск с помощью людям, - говорит Джейми, студент социологии Эдинбургского университета.
Джейми поднимает е5000, прежде чем он уйдет. Небольшая часть денег оплачивает его перелет, а остальное идет Гоу-Геттерам, которые организуют праздники и другие досуговые мероприятия для молодых инвалидов. Благотворительная организация надеется на эти деньги купить новый микроавтобус, специально предназначенный для людей в инвалидных колясках. Джейми поражен реакцией другого студента на его необычную идею. - Они все хотят мне помочь. Это просто фантастика! На следующей неделе все остальные студенты в моей группе будут заниматься 24-часовым спонсируемым молчанием. Люди будут платить нам, чтобы мы молчали! Некоторые из лекторов собираются сделать это также для некоторых из них это будет очень трудно!
В данный момент Джейми готовится к поездке. Он ходит в спортзал каждое утро, бегает каждый вечер и плавает четыре раза в неделю. Джейми также придерживается специальной высокобелковой диеты из рыбы, фруктов и яиц. Мы будем ходить по высоким Гималаям по четыре - семь часов каждый день в течение почти трех недель, так что нам нужно быть очень здоровыми! Мы все очень взволнованы этим, но я тоже нервничаю. Это, безусловно, большой вызов для нас.
И что Джеки думает о планах Джейми? Это отличная идея, но немного сумасшедшая! Я так горжусь, что Джейми и его друзья хотят помочь! - Любой, кто заинтересован в спонсировании поездки Джейми, должен связаться с "Газетт".
Айнурка Ж.а.с
Пересказ а не перевод!