Dear ,..
With due respect I crave your indulgence as I am contacting you in such a surprising manner, but I respectfully advise that you read this letter carefully and get back to me as quickly as possible. Before I introduce myself properly, I want you to understand that this offer is a genuine opportunity. In a brief introduction,I am Barrister Kevin Akpolou an Attorney at law, and the Personal lawyer to Engineer P A. ..a foreigner who used to work with Shell International Republic of Togo. Hereinafter shall be referred to as my client. As it may interest you to know, I got your contact from a directory data while searching for a reliable and trustworthy person that will champion this business transaction without any problem.
On the 22nd of April 2006, my client, his wife and their two children were involved in a car accident along Kara-Sokode expressway while coming back from a cultural festival. All occupants of the vehicle unfortunately lost their lives. Since then, I have made several inquiries to their embassy to locate any of their extended relatives and this has also proved unsuccessful. I am contacting you to assist in repatriating the fund valued at US$9.6M,(Nine million six hundred thousand United States Dollars),left behind by my late client before it gets confiscated or declared unserviceable by the Bank where this huge amount were deposited.
The said Bank has issued me a notice to provide the next of kin or have his account confiscated within the next twenty one official working days. Since I have been unsuccessful in locating the relatives for over 2 years now, I seek your consent to present you to the Bank as the next of kin to the deceased since you have the same last names, so that the proceeds of this account can be paid to you. Therefore, I will not fail to inform you that this transaction is 100% risk free. On the successful conclusion of this transaction, you will be entitled to 50% of the total sum as gratification, while 50% will be for me.
All I require from you is your honest co-operation to enable us see this transaction through. I guarantee that this transaction will be executed under legitimate arrangement that will protect you from any breach of the law. Upon your acceptance to this proposal, I expect your urgent response indicating your full interest in this business transaction to our both mutual trust.
For security reasons, reply through my private email: (kevakpolou@gmail.com)
You can reach me through my direct number for further clarification
Sincerely,
Kevin Akpolou Esq.
Подработка, временная работа
Письмо на электронный адрес, было такое у вас?
Это нигерийское письмо. Наберите в поиске и почитайте подробнее. Всем такие приходят и по многу раз.
Я ЭТО удаляю не дочитывая до конца.
Было подобное письмо с информацией, что вроде у меня в штатах погиб родственник с большим состоянием. ,Короче полная чушь и попытка развести на деньги. Почитал на форуме. Они начнут просить деньги на оформление документов и еще на что то. ЛОХОТРОН.
Я написал ответ, что такие вопросы по электронной почте не рассматриваю. Больше не присылали.
Хрень полная. Я сначала, по неопытности, вел переписку, до тех пор, пока не попросили № банковского счета, ну я и ответил соответственно, после этого письма прекратились.
и я на такое письмо даже ответил. самое интересное потом мне пришел ответ что она довольно богата и могла бы инвестировать деньги в мое дело, я попробовал вежливо отказаться так и написал в ответном письме, отправляю и сразу мне пришло предупреждение от системы что я занимаюсь спам рассылкой
да было. Туфта это все полная! Удаляй.
мне написала (якобы) какая-то беженка из Африки, просила денег. Я её ответила, мол, откуда мой адрес знаешь? Пишет нашла мое резюме на сайте работы (я тогда работу искала) , и адрес там. В общем фигня полная это, даже не парься! Главное никаких данных своих не давай!
Да что-то приходило по типу. сначала на английском, а потом тупой перевод программы-переводчика.