Из Википедии:
Russia, also officially known as the Russian Federation, is a country in Eurasia. At 17,125,200 square kilometres Russia is the largest country in the world by surface area, covering more than one-eighth of the Earth's inhabited land area, and the ninth most populous, with over 144 million people.The European western part of the country is much more populated and urbanised than the eastern; about 77% of the population live in European Russia. Russia's capital Moscow is one of the largest cities in the world; other major urban centers include Saint Petersburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Nizhny Novgorod, and Kazan.
Extending across the entirety of Northern Asia and much of Eastern Europe, Russia spans eleven time zones and incorporates a wide range of environments and landforms. From northwest to southeast, Russia shares land borders with Norway, Finland, Estonia, Latvia, Lithuania and Poland (both with Kaliningrad Oblast), Belarus, Ukraine, Georgia, Azerbaijan, Kazakhstan, China, Mongolia, and North Korea. It shares maritime borders with Japan by the Sea of Okhotsk and the U.S. state of Alaska across the Bering Strait.
ВУЗы и колледжи
Пожалуйста помогите. Текст на 2000 букв про Россию. Если найдете на английском буду очень признателен. Заранее спасибо.
Записки американки проехавшей по России.
Реально прикольно...
8 Things That Surprised Me About Russia
http://www.dangerous-business.com/2016/12/first-time-russia-observations/
Реально прикольно...
8 Things That Surprised Me About Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/Russia
Этот текст наверно будет трудным и не подойдет Вам. В нем больше двух тысяч! букв...