Серёга Новиков

Помогите пожалуйста преобразовать предложения из страдательного залога в действительный

1. Almost everything in the modern world is done with the help of computers.

e.g.: The help of computers does almost everything in the modern world.

2. Higher-level languages such as BASIC, COBOL, FORTRAN, Pascal, Ada, C and others were developed by the programmers.

3. The input of data is provided by the graphic program.

4. Sharp image and high resolution are obtained with a large number of pixels.

5. The quality of the image is affected by pixel den

Петр Никулин

1. In the modern world, computers help us do almost everything.
2. Programmers developed higher-level languages such as BASIC, ..C and others.
3. The graphic program provides the input of data.
4. The use of large number of pixels provides for sharp image and high resolution.
5. The pixel den affects the quality of the image.