Светлана Царева

Помогите пожалуйста написать небольшое сочинение на английском!

Я учусь в 7 классе и нам задали написать небольшое сочинение на тему Predictions for the Future, как мы себе представляем будущее, к сожаление английский знаю очень плохо, пытаюсь это исправить, хотелось бы что нибудь похожее на апокалипсис! Спасибо за помощь!

Марина Бойцова

predictions for the future
I think that many things will change in the future.Of course it is only suggestion.There is number of scientists which predict various changes that may happen in the near future.I consider that people will be like robots without any human feelings.As concerning things about cosmos then we can travel to THe Moon.It will be usual activity for us.Food will be more genetically-modified.I am afraid that healthy food will disappear .The technology as mobile phones,blu-ray TV and new devices will become more widespread.Nowadays, not every man has such technology,but in the future everyone will have.Androids will live in every house.There are some positive aspects in this,but at the same time we will lose our best human's qualitis.To conclude many different things and discoveries will happen in the near future.