Елена Минченко

Помогите, пожалуйста, сделать английский!

Round up 2.
Ты хочешь сделать яблочный пирог, но не знаешь, как. Напиши записку своей маме и попроси помочь тебе.
Mum,I want to make an apple pie.Can you help me?
How...(вставить слова и сделать предложения) Слова для справок: flour,apples,sugar,butter.

Любаня Смульская

How much flour do I need? What should I do with the apples? How much sugar and butter should I add to the pastry? Do I need to bake it in a hot oven? Thanks Mum 🙂