Александр Череп

Поставьте следующие предложения в Past или Future Indefinite, добавляя слова last/next year, yesterday, tomorrow, last/

1. We study six days a week. 2. I go to the institute every day. 3. My friend lives in a hostel. 4. Usually I get up at 7 o'clock. 5. My studies begin at half past eight. 6. We have four lectures every day. 7. After lectures we go to the dinning room. 8. We do our home­work for the next day. 9. At night I read and watch TV. 10. On Sunday I visit my friends.

ОК
Олеся Кряжкова

we will study six days next year