Алексей Кокшаров

Задание № 1. Прочитайте текст и раскройте скобки в соответствующем грамматическом времени, записав формы глаголов под но

Помогите мне решить контрольную по Английскому языку

Задание № 1. Прочитайте текст и раскройте скобки в соответствующем грамматическом времени, записав формы глаголов под номерами из текста: The whole village soon....1. (to learn) that a thief....2. (to steal) a large sum of money from the wallet of the local butcher, when he....3. (to loose) it while he....4. (to go) to the post-office. When three months....5. (to pass), a butcher....6. (receive) the note from unknown person with the words ` I really....7. (to want)....8. ( to give back) your wallet, but you should....9. ( give) me some guarantees that you....10. (not call the police), as i ...11. (know) from the newspapers, you....12. (speak) already about it at the very corner in the street, otherwise, i....13. (to report) the police about some golden coins i....14. ( to find) in your wallet`

Юля Крапивина

Текст то напиши