Елена Елисеева

Вопрос по английскому заданию

Помогите пожалуйста... перевод не нужен

Определите, какой частью речи являются слова на ing.
1. Machines capable of handling data with very little human help are used in this
process.
2. The speed of an electricity generating unit must be held constant.
3. “Automation” is a modern term signifying the use of machines to do work that
formerly had to be done by people.
Задание 2.
Определите, какой частью речи являются слова на ed.
1. The amount of heat generated depended on the quality of the fuel.
2. The cosmonauts’ flights proved that the man can live and work in space.
3. These complicated data are obtained by means of new devices.

Ирина Андреева

1)существительное.
2)прилигательное.
3)прилаг.

1)глагол, причастие.
2)глагол.
3)прилаг, деепричастие.

Конфетная Зая

Спроси у переводчика он тебе все скажет. :=)

Вусал С

Я не понимая что тебе нужно????

Танюша Самборская

У вас есть книга?)