Лена Холодкова

помогите пожалуйста перевести "A View of the Dunes' HouseThe Dunes'

The Dunes' House was sixteen miles outside of Burlington, a narrow road was the only access to the property. We took a bus to get there. The bus turned off the main road before we reached the road to the Dunes' home, so we had to walk the last two miles. We stopped at the gate to the private road leading up to the Dunes' home. We sat on the rock and surveyed the peaceful surroundings. This place was so quiet, so beautiful.

We turned up the drive and slowly climbed what we hoped would be the last mile to the house. Soon we were out of the forest and came into a clearing, so we could see the house across a broad expanse of lawn. It was an unusual house for the area. Instead of being one story high and spread out across the lawn, this one was compact and rose like a tower on the hill. From the windows you must have a view of the entire valley.

It was a two-storied building with an attic. Its brick walls were plastered and whitewashed. It had a red tile roof and a deep veranda which ran along its front. There was a graveled driveway to a two-car garage which Was to the right of the house. One could see a wonderful orchard with blossoming apple-trees and a small vegetable garden near the house.

Nobody was in sight. So we climbed the low concrete steps and rang the entrance door bell.

Алексей Бородин

Дом Дюны "было шестнадцать милях от Burlington, узкая дорога была единственным доступом к собственности. Мы сели на автобус, чтобы добраться там. Автобус свернул с главной дороги, прежде чем мы добрались до дороги на главную Дюны ", так что мы должны были идти последних двух миль. Мы остановились у ворот частного дороги, ведущей к дому Дюны ». Мы сидели на скале и осмотрел мирной обстановке. Это место было так тихо, так красиво.
Мы появились диска и медленно поднялся, что мы надеялись, будет последней миле к дому. Вскоре мы вышли из леса и пришли на поляну, чтобы мы могли видеть дом на широком пространстве газона. Это был необычный дом для области. Вместо того, чтобы одна история высокой и разбросаны по лужайке, этот был компактным и вырос, как башня на холме. Из окон необходимо иметь вид на всю долину.
это было двухэтажное здание с мансардой. Его кирпичные стены были оштукатурены и побелены. Он имел в красной черепичной крышей и глубокими веранда, который бежал вдоль ее фронта. Существовал гравием подъездная дорога к гараж на две машины, которая должна была справа от дома. Можно было видеть замечательный сад с цветущими яблонями и небольшой огород возле дома.

Никого не было и в помине. Таким образом, мы поднялись по низким конкретные шаги и позвонил в колокольчик входной двери.