Татьяна Золотилова

Что значит EIVS IN OBITV NRO PREAE SENTIA MVNIAMVR ?

Мария

Надписи на медали.
Eius in obitu nostro praesentia muniamur' -
May we be strengthened by his presence in the hour of our death.
- Дай нам сил своим присутствием в час смерти.

'C S S M L' and 'N D S M D' - Crux sacra sit mihi lux. Nunquam Draco sit mihi dux. which translates to
May the holy cross be my light, may the dragon never be my guide.- Позволь, чтоб святой крест был моим светом, а демон не был моим ведомым.
Above the cross you will see the word Pax meaning peace. Над крестом увидишь слово ПАХ - мир

Surrounding these you usually find the letters(вокруг найдешь буквы) 'S M Q L I V B' and 'V R S N S M V' which translates to the Latin Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana. Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas. meaning
Begone Satan! Never tempt me with your vanities! What you offer me is evil. Drink the poison yourself.
Отойди Сатана! Что ты предлагаешь мне есть зло. Пей сам свой яд.

Александр

Элвис и теперь живее всех живых? НЕт?

Ев
Евгений

„Его присутствием да укрепимся при смерти нашей