Гульнара

Задания по английскому языку. Passive Voice.

Упр. 276. Раскройте скобки, употребляя глаголы в
Passive Voice.
1. I am sure I (to ask) at the lesson tomorrow. 2. They told me that the new student(to speak) much about. 3. The hostess said that one more guest (to expect). 4. Thenewspaper said that an interesting exhibition (to open) in the Hermitage the nex tweek. 5. This new dictionary (to sell) everywhere now. 6. All the texts (to look)through yesterday and not a single mistake (to find). 7. Two reports onHemingway's stories (to make) in our group last month. Both of them were veryinteresting. 8. He said that Grandmother's letter (to receive) the day before. 9. Twonew engineers just (to introduce) to the head of the department. 10. Don't worry,everything will be all right: the children (to take) to the theatre by the teacher andthey (to bring) back to school in the evening.

Носир

1. will be asked 2. - 3. is expected 4. will be opened 5. is selled 6. were looked, was found 7. were made 8. had received 9. have been introduced 10. were taken, -

Судя по всему это упражнение из книги Галицинского, у него есть все ключи к упражнениям, поищите в интернете

Виктория

1. Я уверен, что (спросить) на уроке завтра. 2. Они сказали мне, что нового студента (говорить) много. 3.Хозяйка сказала, что еще один гость (ожидать) . 4. Thenewspaper сказал, что интересная выставка (открыть) в Эрмитаже NEX Твик. 5. Этот новый словарь (продать) повсюду. 6. Все тексты (смотреть) через вчера, а не одной ошибки (найти) . 7. Два доклада onHemingway историй (сделать) в нашей группе в прошлом месяце. Оба они были veryinteresting. 8. Он сказал, что письмо бабушки (получить) за день до этого. 9. Twonew инженеры просто (ввести) на начальника отдела. 10. Не волнуйтесь, все будет в порядке: дети (взять) в театре преподавателем andthey (принести) обратно в школу в вечернее время. По переводчику )