Стас Руднев

Всем привет! Подскажите что за песня...

Нашел песенку, но не знаю названия, исполнителя. Слышал на Discovery Channel её, только в другой аранжировке. Собственно вот песня: http://files.mail.ru/A0F01D580D3D43089AB955E0F378BE71

Ли
Литвинов

Это тема из фильма Рокки
(со Сталлоне конечно)

называется Gonna Fly Now

"Gonna Fly Now," also known as "Theme from Rocky," is the theme song from the movie Rocky, composed by Bill Conti with lyrics by Carol Connors and Ayn Robbins, and performed by DeEtta Little (the sister of actor Cleavon Little) and Nelson Pigford.