Ринат

помогите ответить на эти вопросы на английском.

1)do you study only the material that was given at the lesson,nothing else.why?
Ты изучаешь только тот материал который был дан на уроке, больше ничего? почему?
2)do you have special time or special day for studying.why?
есть ли у тебя специальное время или день для учебы. почему?
3)do you keep a list of useful vocabulary in a special notebook.why?
ты хранишь список специальной лексики в специальном блокноте? почему?
4)do you give yourself test or study with friends and test each other.why?
ты проверяешь сам себя тестами или изучаешь с друзьями и тестируете друг друга, почему?
5)do you only learn what the teacher tells you to.why?
ты учишь только то что учитель сказал тебе? почему?
6)do you have time only to attend the lessons? do you have time for anything extra?
у тебя есть время только для посещения уроков? у тебя есть время для чего-то дополнительного?
7)do you write everything you know on your hand before you go into the exam?why?
ты пишешь все что ты знаешь на руке перед экзаменом? почему?

Га
Галина

1) I study the material that was given at the lesson but I also get extra-lessons in the subjects I am interested. Because it is impossible to study everything.
2) I study at the same time every day. Because it is comfortable to me, and I exactly know what time is taken and when is my spare time.
3) I give myself tests because it helps me to see my level of knowledge. I don't study with friends because it can be distracting.
4) I learn what teacher tells me and if I want to learn something else about this subject I do it myself.
5) I have spare time sometimes and then I decide what to spend it on. I take extra lessons if I need to.
6) I don't write anything I know on my hand before the exam, because if I know something I don't need it to be written there.