Андрей Викторович

Раскройте скобки, поставив глагол в Passive Voice....

Раскройте скобки, поставив глагол в Passive Voice.
1. The state of Texas (to be situated) above Mexico and the Gulf of Mexico.
2. The official language is English, though Spanish (to speak) also widely.
3. A lot of oil (to produce) in Texas and (to export) to other American states.
4. The state (to head) by a governor.
5. As part of Usa, Texas (to govern) by the President and the Congress.

Александр Агапов

1. is situated
2. is also spoken
3. is produced, exported
4. is headed
5. is governed