Виктор Филин

Передайте следующие предложения в Passive Voice, переведите предложения. Передайте следующие предложения в Passive Voice

Передайте следующие предложения в Passive Voice, переведите предложения.

1)Anna will invite all her friends to the parts ( All friens were invited by Anna to the parts )

2)He will write a new book next year ( a new book will be written for him next year )

3)Mom presented me with a book about professions (a book about professions was represented by mom )

4)Is he looking a new position (здесь не знаю)

Ох
Охренеть

1. Анна пригласит всех своих друзей на вечеринку

2. Он напишет новую книгу в следующем году

3. Мама подарила мне книгу о профессиях

4. Is he looking FOR a new position -> Is a new position being looked for (Ищёт ли он новую должность?)

Александр Лавриченко

Is a new position being looked?

Александр Тихомиров

1) Anna will invite all her friends to the parts ( All friends will be invited to the party by Anna )
2) He will write a new book next year ( a new book will be written by him next year )
3) Mom presented me with a book about professions (I was presented a book about professions by Mom )
4) Is he looking a new position (непереходный глагол)