Me
Mergen

“How to choose a career”

Choosing a career depends upon your character, intellect, abilities and talent. Do you think someone (1)_____(be) a good teacher if he (2) ______(not love) children, or someone (3) _______(be) a good vet if he (4) ______(not like) animals
You (5)______(be) never a respectable judge if you (6)______(not be) just and honest. Only he who (7) ______(have) a creative mind (8) ______(be) a successful businessman. Only those who (9)_______(not be) afraid of being in the open sea during a storm (10) _____(become) sailors.
There are a lot of interesting professions, and many roads are opened before school leavers. Nowadays most professions are offered only to educated people. So if you (11)______(want) to be a professional you (12)_____(have to) enter an institute or university. You (13) ______(enter) a university only if you (14) _______(study) hard.
So, it is necessary to develop your strength of will. If you (15) _______(have) this quality, your dreams (16) ______(come) true soon.

Екатерина Мясникова

Как выбрать карьеру "
Выбор профессии зависит от вашего характера, интеллекта, способностей и талантов. Вы думаете, что кто-то (1) _____ (быть) хорошим учителем, если он (2) ______ (не любовь) детей, или кто-то (3) _______ (быть) хорошего ветеринара, если он (4) ______ (не как) животных
Вы (5) ______ (быть) никогда респектабельный судьи, если вы (6) ______ (не быть) просто и честно. Только тот, кто (7) ______ (есть) творческий ум (8) ______ (быть) , успешный бизнесмен. Только те, кто (9) _______ (не быть) боятся быть в открытом море во время шторма (10) _____ (стать) моряков.
Есть много интересных профессий, и многие дороги открыты до выпускников школ. В настоящее время большинство профессий предлагаются только образованным людям. Так что если вы (11) ______ (хотите) быть профессионалом вы (12) _____ (должны) поступить в институт или университет. Вы (13) ______ (ввод) университета, только если вы (14) _______ (учебы) трудно.
Таким образом, необходимо развивать вашу силу воли. Если вы (15) _______ (есть) это качество, ваши мечты (16) ______ (впереди) истинно в ближайшее время.