Михаил Печаткин

Люди мне нужна срочно помощь! Я плохо читаю на анг. яз а тут мне задали домашнее задание на сочинение 😞

И его нужно не просто прочитать а росказать 😞 Напишите русскими буквами английские слова 🙂 Я буду очень благодарен )
Вот он :
The system of secondary education in Ukraine includes an elementary school, junior and senior. Children usually start school at the age of six or seven years. Also in Ukraine, there are pre-schools such as kindergarten. Primary school - first to fourth. The middle classes - the fifth to ninth. After the ninth grade students may enroll in a variety of technical schools. Who wants to enroll in higher education institutions must finish ninth tenth grade . They prepare the students in various fields and at the universities of course five years, there are usually six to twelve faculties.

Если конечно такие люди найдутся 😞

Максим Комаров

Какая именно тема у сочинения?