Виктор Муравьёв

Нужен рецепт торта на английском языке с переводом на русский, не трудный для учащегося 4 класса

Михаил Артемьев

Chocolate Cake
Ingredients
1 1/2 cups white sugar
1 teaspoon vanilla extract
2 eggs
1 cup milk
1 tablespoon fresh lemon juice
1/2 cup unsweetened cocoa powder
1 cup hot water
2 1/2 cups all-purpose flour
1 teaspoon baking soda
1 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon salt
1/2 cup butter
Directions
Cream butter or margarine and sugar together in a large bowl. Add vanilla, and then eggs to the mixture.
In another bowl, mix together flour, soda, baking powder, and salt. Sour the milk by adding the lemon juice or vinegar. Add flour mixture alternately with soured milk to the creamed mixture.
Mix cocoa and hot water together, and beat into batter.
Bake 30 to 35 minutes at 350 degrees F (175 degrees C). Cool, and frost with desired frosting

Шоколадный тортИнгредиенты 1 1/2 чашки белого сахара 1 чайная ложка ванильного экстракта 2 яйца 1 стакан молока 1 столовую ложку свежевыжатого лимонного сока 1/2 стакана несладкого какао-порошка 1 стакан горячей воды 2 1/2 чашки муки общего назначения 1 чайная ложка соды выпечки 1 чайная ложка порошка выпечки 1/2 чайной ложки соли 1/2 стакана сливочного масла инструкция Сливочное масло или маргарин и сахар вместе в большой миске. Добавить ваниль, а затем яйца в смесь. В другой миске смешайте муку, соду, выпечка порошок и соль. Кислое молоко, добавив лимонный сок или уксус. Добавить мучную смесь попеременно с кислое молоко на сливки смеси. Смешайте какао и горячей воды вместе, и били в тесто. Выпекать 30 до 35 минут при температуре 350 градусов по Фаренгейту (175 градусов С). Круто, и мороз с заданными глазурью

Се
Сергей

Chocolate Cake
Ingredients
1 1/2 cups white sugar
1 teaspoon vanilla extract
2 eggs
1 cup milk
1 tablespoon fresh lemon juice
1/2 cup unsweetened cocoa powder
1 cup hot water
2 1/2 cups all-purpose flour
1 teaspoon baking soda
1 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon salt
1/2 cup butter
Directions
Cream butter or margarine and sugar together in a large bowl. Add vanilla, and then eggs to the mixture.
In another bowl, mix together flour, soda, baking powder, and salt. Sour the milk by adding the lemon juice or vinegar. Add flour mixture alternately with soured milk to the creamed mixture.
Mix cocoa and hot water together, and beat into batter.
Bake 30 to 35 minutes at 350 degrees F (175 degrees C). Cool, and frost with desired frosting

Шоколадный тортИнгредиенты 1 1/2 чашки белого сахара 1 чайная ложка ванильного экстракта 2 яйца 1 стакан молока 1 столовую ложку свежевыжатого лимонного сока 1/2 стакана несладкого какао-порошка 1 стакан горячей воды 2 1/2 чашки муки общего назначения 1 чайная ложка соды выпечки 1 чайная ложка порошка выпечки 1/2 чайной ложки соли 1/2 стакана сливочного масла инструкция Сливочное масло или маргарин и сахар вместе в большой миске. Добавить ваниль, а затем яйца в смесь. В другой миске смешайте муку, соду, выпечка порошок и соль. Кислое молоко, добавив лимонный сок или уксус. Добавить мучную смесь попеременно с кислое молоко на сливки смеси. Смешайте какао и горячей воды вместе, и били в тесто. Выпекать 30 до 35 минут при температуре 350 градусов по Фаренгейту (175 градусов С). Круто, и мороз с заданными глазурью

Anton V. Merkulov

Chocolate Cake
Ingredients
1 1/2 cups white sugar
1 teaspoon vanilla extract
2 eggs
1 cup milk
1 tablespoon fresh lemon juice
1/2 cup unsweetened cocoa powder
1 cup hot water
2 1/2 cups all-purpose flour
1 teaspoon baking soda
1 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon salt
1/2 cup butter
Directions
Cream butter or margarine and sugar together in a large bowl. Add vanilla, and then eggs to the mixture.
In another bowl, mix together flour, soda, baking powder, and salt. Sour the milk by adding the lemon juice or vinegar. Add flour mixture alternately with soured milk to the creamed mixture.
Mix cocoa and hot water together, and beat into batter.
Bake 30 to 35 minutes at 350 degrees F (175 degrees C). Cool, and frost with desired frosting

Шоколадный тортИнгредиенты 1 1/2 чашки белого сахара 1 чайная ложка ванильного экстракта 2 яйца 1 стакан молока 1 столовую ложку свежевыжатого лимонного сока 1/2 стакана несладкого какао-порошка 1 стакан горячей воды 2 1/2 чашки муки общего назначения 1 чайная ложка соды выпечки 1 чайная ложка порошка выпечки 1/2 чайной ложки соли 1/2 стакана сливочного масла инструкция Сливочное масло или маргарин и сахар вместе в большой миске. Добавить ваниль, а затем яйца в смесь. В другой миске смешайте муку, соду, выпечка порошок и соль. Кислое молоко, добавив лимонный сок или уксус. Добавить мучную смесь попеременно с кислое молоко на сливки смеси. Смешайте какао и горячей воды вместе, и били в тесто. Выпекать 30 до 35 минут при температуре 350 градусов по Фаренгейту (175 градусов С). Круто, и мороз с заданными глазурью

Екатeрина Иванова

Ingredients:
wheat flour – 1 Cup;
egg – 3 pieces;
sugar - 1 glass;
condensed milk – 400 ml or one Bank;
mayonnaise – 140 grams;
butter – 150 grams;
baking powder – 1 packet;
vanilla sugar – 1 packet;
gelatin;
powdered sugar for the frosting 250 grams;
lemon juice – 3 tablespoons;
any berries – 1 Cup.
Method of preparation
The first stage is the preparation of the test. Separately, beat the yolks and whites, mix gently, introduce a Cup of sugar, vanilla, 150 grams of condensed milk and sifted flour with baking powder. Mix well.
The bottom of the demountable form lay a parchment paper, the edges are oiled. Pour the dough and put in a preheated 170-180 degree oven. Readiness check wooden skewer through 35-40 minutes, when the cake will appear Golden brown.
The second stage is the preparation of the cream. 150 grams of condensed milk whipped with butter.
The third stage is jelly. To cook it simply. Berries (better to take something tart – the cranberries, currants, sea buckthorn) to wipe through a sieve with sugar. There should be about 0.5 liters of puree. The instructions to enter the gelatin and start assembling the cake.
Ready sponge cake cut in half. The lower part of the oil cream to put the cold jelly and allowing it to fully harden. Put second part of sponge cake.
Of powdered sugar with egg white to make the frosting and smear its top layer. The walls of the cake to coat with melted chocolate.
Decorate the product can leaves or ornaments made of chocolate.