Дмитрий Семенов

Эссе по английскому языку. Преступление и наказание. Помогите проверить орфографию и грамматику пожалуйста.

Crime is one of the most important issues of society. It was before and it will be after. In the last 20 years, crime has beeb going up. Why? USSR had fallen and people did terrible things to survive. A lot of men nad women who were law-abiding citizens had become real murderers and thiefs.
Does government stand up for us? Criminals who has caught take a punishment. Fine, prison sentence death penalty are punishments which are always used by government. But is it efficent?
Some people think that punishment is not desicion. Fine and prison sentence can prevent future crimes but new criminals go on commit crimes. Death penalty? Murder is murder. It doesn't matter murderer has done it or executioner. Humanists think so.
I agree with them. In my opinion, criminals must are brought up in childhood. And then society will have only law-abiding people who will follow humanism's ideals.

has been growing up*

Ко
Коля

- A lot of men nad (and) women
- Criminals who has caught take a punishment . (Criminals who got caught will receive a punishment. )
- Some people think that punishment is not desicion ( a solution)

- Fine and prison sentence can prevent future crimes but new criminals go on commit crimes (может быть, надо:.. but new criminals are keep breaking the law.)

- I agree with them. In my opinion, criminals must are brought up in childhood. ( "преступники должны быть воспитаны в детстве" - видно, что это по-русски, а по-английски плохо получается, надо подредактировать предложение)

- And then society will have only law-abiding people who will follow humanism's ideals (ideas)