Роман Ойл

нужно помощь с английским HELP!

Нужно составить текст про знакомых, кто приехал в россию, или хочет уехать, написать про него и про то, почему он это сделал.
на английском 😉

Дарья

Есть знакомый иностранец. Вот рассказ:

Peter is from Canada.A few years ago he married a Russian woman and they decided to live in his country.Unfortunately,
his wife Olga,who was a doctor by profession, couldn't get a job in Canada.Soon they learnt that one of the universities in
Olga's native town was looking for a teacher of English who would be a native speaker.The couple made up their minds
to try their luck and returned to Russia.Today Olga goes on curing her patients and Peter teaches English at university.