Александр Залогин

помогииите, плис, для людей которые знают англ яз

как оно читается ?? а не переводится

Russia is one of the largest countries in the world. The vast territory of Russia lies in the eastern part of Europe and the northern part of Asia. Russia is washed by twelve seas and three oceans.

The capital of Russian Federation is Moscow, with the population of about 10 million people.

The land of Russia varies very much from forests to deserts, from high mountains to deep valleys. The main mountain are the Urals, the Caucasus and the Altai. There are a lot of great rivers and deep lakes on its territory. Also there are many animals in Russia.

Анюта Березина

Забей в переводчик гугл, там есть кнопочка "прослушать". И узнаешь, как читать, и на слух воспримешь.