Сергей Степанов

Раскройте скобки, употребляя глаголы в нужном времени

1.if he still (to have) a cold and (not to feel) better, he (not to go) to a disco 2 If you(to decide) to forget about your diet, you (to eat) wedding cake tomorrow. 3 if i(to drink) too much champagne at my friends wedding, i (to get) a bad headache. 4 if they (to go) to california next year, they (to visit) his friend in san Francisco. 5 If the weather (to be) nice, we probably (to go) to the beach.

Dimka

if he still has a cold and does not feel better, he will not go to a disco 2 If you decide to forget about your diet, you will eat wedding cake tomorrow. 3 if i drink too much champagne at my friends wedding, i'll get a bad headache. 4 if they go to california next year, they will visit his friend in san Francisco. 5 If the weather is nice, we probably will go to the beach.
Вот как-то так. Хотя некоторые старорежимные преподы еще любят shall ставить в некотрых случаях, но в современном английском давно везде will