Татьяна Гаврилушкина

Раскройте скобки, употребляя в Present Perfect или Past Indefinite Срочно плз

1 I (to buy) a pair of gloves yesterday. 2 The wind (to blow) off the man's hat, and he cannot catch it 3 the weather (to change), and we can go for a walk. 4 the wind (to change) in the morning. 5 we (to travel) around Europe last year.

Д1
Дмитрий 111

1 bought
2 has blown
3 has changed
4 has changed
5 traveled

я бы так сделала

Павел Чеберяк

1 bought
2 is blowing
3 was changed
4 will change
5 were traveled