Владимир Шабаров

Помогите по английскому языку 6 класс рабочая тетрадь. В пояснение всё написано!

Помогите по английскому языку 6 класс рабочая тетрадь
вот что там написано
Complete the senteces with the verbs in the Present Wimple or the Prwsent Continuous
Example: In September we usually ...mus hrooms.(gather) My granny makes a delecious
mushroom soup! - In September we usually gather mushrooms.
1.The family often ...a bardecue in the garden in summer (have)
2.Where is Tom? - He is upstairs. He ...his e-mail. (check)
3.What ...you ...unnder the sofa,Sam?-Sh-sh. (do)
4.She ...not ...Maths. Her favourite subjects are History and Liferarure. (like)
5.Mum is in the kitchen. She ...a birthday cake for Ann. (make)
6.What ...he ...for his unusual experiment? (need)

Александра Решетникова

1.The family often have...a barbecue in the garden in summer
2.Where is Tom? - He is upstairs. He is checking...his e-mail.
3.What .are..you doing...under the sofa,Sam?-Sh-sh.
4.She .does not like ...Maths. Her favourite subjects are History and Liferarure. (like)
5.Mum is in the kitchen. She is making...a birthday cake for Ann.
6.What does...he need...for his unusual experiment?

Игорь Овчаренко

Завершите senteces с глаголами в настоящем или Wimple Prwsent Непрерывный
Пример: . В сентябре мы обычно ...муз hrooms (собирать) Моя бабушка делает Delecious
грибной суп! - В сентябре мы обычно собирают грибы.
1.The семья часто ...bardecue в саду в летнее время (есть)
2.Where Том? - Он наверху. Он ...его по электронной почте. (проверка)
3.What ...ты ...unnder диван, Сэм? -Ш-ш. (делать)
4.She ...не ...Математика. Ее любимые предметы истории и Liferarure. (нравится)
5.Mum на кухне. Она ...торт ко дню рождения для Ann. (сделать)
6.Какой ...он ...за его необычный эксперимент? (необходимо)

Мария Мурашова

Im never bored, I go to sports practice and to music class.