Сергей

помогите выбрать наиболее подходящее слово или выражение для завершения предложения.

1.The religious wedding ...takes place in a church.
a.performance b. marriage c.ceremony d.engagement

2. I think he's a really good live performer, and his songs are excellent.
...you can't hear the words because the music is too loud.
a.The trouble is b.In fact c.On the whole d.What's more

Я полагаю, wedding marriage. Во 2-м The trouble is....

There was a terrible ...on the A2 motorway this morning. Five vehicles were involved.
a.scratch b.incident c.crash d.damage
???
Не пойму, как тут ответ писать...

Паша Гладких

Где само предложение? !
В рамочке слово "дополнить", нажми и дописывай.

Юлия

1. c
2. a

Дмитрий Белоусов

c.ceremony
a.The trouble is

1.The religious wedding ceremony takes place in a church.

2. I think he's a really good live performer, and his songs are excellent.
The trouble is you can't hear the words because the music is too loud.