Ев
Евгения

поставьте глаголы в Present Continuous или Present Indefinite .an

1. Where is John ? -He ( to play ) the piano .
2. She is in the kithen . She ( to make ) tea for us .
3. What ( you / to look at ) ? -I ( to look at ) that tree in the garden .I ( to like ) to look at it early in the morning .

зарание спасибо

Анна Петрова

he is playing the piano
she is making tea for us
what are you looking at?-i am looking at that tree in the garden. I like to look at it early in the morning.

Та
Татьяна

1. He is playing the piano (потому что он играет сейчас, в момент, когда его ищут)
2. She is making tea for us (тот же случай)
3. What do you look at? I am looking at that tree... I like to look at it....(Сначала вопрос в Present Ind, а затем описание своих действий в данный момент: смотрю на дерево. )