Денис Савельев

5. Поставьте глаголы в скобках в нужное время Present Simple, Present Continuous or Past Simple

5. Поставьте глаголы в скобках в нужное время Present Simple, Present
Continuous or Past Simple
1) My parents ______ much money when they were first married. (not have)
2) He always _____ swimming on Tuesdays. (go)
3) What ____ you ______ Pete for his birthday last week? (give)
4) My sister _____ play the violin very well when she was young. (can)
5) “Where _____ Anna? (you / meet). At work? “ – “No, we _____ to the same
school. (go)”
6) “What _______ (you / eat)?” – “A cheese sandwich.”
7) “Where ______ lunch today? (you / have)” – “At home. My mum is making
pasta”.
😎 “What ______? (he / do)” – “He`s an accountant.”
9) “What ________? (she / cook)” – “I don`t know, but it smells good.”
10) “Where ______ (you / come) from?” – “I`m from Coimbra, in Portugal”.

Денис

1) didn`t have
2) goes
3) did you give
4) could
5) did you meet, went
6) did you eat
7) are you having
😎 does he do
9) is she cooking
10) do you come