Олька Брыкова

Помогите с английским, пожалуйста!

1. Supply there or it and a personal pronoun (it, he, she, they) in the blanks.
1.__ are a lot of people at the concert, and __ are fond of it. 2. __’s a policewoman waiting for you, __’s in your office. 3. __’s a parcel for you, __’s the book you you’ve been looking for. 4. __’s a new boy in our group today, __’s from Moscow. 5. __’s an article in today’s paper, __’s rather interesting. 6. __ are some students at the door, __’re from Ted’s group. 7. __’s much snow in the Arctic, __’s very cold there. 8. __’s strange that __’s no information on TV. 9. __’s too late, __’s no time left. 10. Near the park __ are two lakes, __ are frozen in winter. 11. __ looks like rain, __’s much rain this year. 12. Are __ any applicants for the job and are __ suitable? 13. Is __ a route to the town centre from here and is __ more direct? 14. __’s a film on TV tonight, __s’ very funny.
2. Translate into English. 1. Где работают эти женщины? – Они работают в местной клинике. 2. Он уходит на работу утром. Его рабочий день длится с 8.30 до 17.15. 3. Давай встретимся дома в 7. 4. Ваши родственники живут в пригороде Смоленска? 5. Забери стакан с соком у Тома и принеси его мне. 6. В моей комнате над моей кроватью висит светильник. 7. Подойди к столу. Возьми со стола диск и положи его в сумку. 8. На полу большой яркий ковер. 9. Кейт приедет через два дня, в субботу утром. 10. Марк родился 10 ноября. 11. Повесь таблицу на стену. 12. Бабушка в кухне, у плиты. 13. Возьми чистые носки из шкафа. 14. Ты пойдешь с нами на концерт в следующую пятницу? 15. Положи в чемодан две блузки. 16. Мы пойдем через лес. 17. Их лагерь недалеко от деревни, на берегу реки. 18. Во время летних каникул они собираются в Нидерланды на две недели. 19. Осенью я люблю гулять в парке со своими друзьями. 20. Он прибывает на службу ровно в 8 каждое утро, кроме выходных. 21. Не разговаривай по телефону долго! 22. Как мне добраться до ближайшей гостиницы? – Идите вдоль улицы до газетного киоска, сверните направо, и в пяти минутах ходьбы Вы увидите гостиницу, она между кинотеатром и магазином.

Татьяна Телегина

1. Where do these women work? - They work at a local clinic. 2. He goes to work in the morning. His working day lasts from 8.30 up to 17.15. 3. Meet me at home at 7. 4. do your relatives live in the suburbs of Smolensk? 5. Take a glass of juice from Tom and bring it to me. 6.a lamp is hanging in my room above my bed . 7. Come to the table. Take the disk from the table and put it in the bag.