Алексей Миняев

Помогите! ! Английский язык! ! 4 класс

What Alice says is not true and David corrects her. Say it for David:
Задание!
-People from France came to England and built the town of londinium near the River Thames!
In Roman times Londinium was a big city.
- There were many briges in London at the beginning of the 11th century.
- There were no houses and shops on London Bridge in the 18th century .
-the Fire of London began on the 2nd of September,1777.
- The Fire of London burnt for 10 days and destroyed 80% of the city!!
Народ, помогите, это такое задание, напишите мне, пожалуйста, как нужно его выполнять, спасибо, если вы подумали и сказали мне, за ранние спасибо!! ????

Маруся Жарова

Это явно вопросы по тексту. В задании нужно определить, какое из предложений верно (по смыслу), а какое нет. Для этого надо понять текст, у нас -то его нет, так что читай, девочка