Михаил Лазарев

Решите задачку по английскому языку, пожалуйста, срочно!

Упражнение 4. Используйте слова в скобках для образования предложений в Present Simple. Обратите внимание, в какой форме должно стоять предложение (утвердительной, вопросительной или отрицательной) .
1) They _____ football at the institute. (to play) 2) She _____ emails. (not / to write) 3) ____ you____ English? (to speak) 4) My mother ____ fish. (not / to like) 5) ____ Ann ____ any friends? (to have) 6) His brother _____ in an office. (to work) 7) She ___ very fast. (cannot / to read) 😎 ____ they ____ the flowers every 3 days? (to water) 9) His wife _____ a motorbike. (not / to ride) 10) ____ Elizabeth_____ coffee? (to drink)

Алексей Солопов

Полагаю, что так.
They play football at the institute.
She doesn't write emails.
Do you speak English?
My mother doesn't like fish.
Does Ann has any friends?
His brother works in an office.
She cannot read very fast.
Do they water the flowers every 3 days?
His wife doesn't ride a motorbike.
Does Elizabeth drink coffee?